Ocitnete-li se během následujícího půlroku v Göteborgu, neměli byste vynechat návštěvu Muzea světové kultury (Världskulturmuseet). Až do srpna zde probíhá výstava Feathers, jež nabízí barvitý průnik do světa ptačího peří. Výstava obdivuje jeho ojedinělou krásu, která fascinovala a inspirovala člověka od nepaměti.

Akrobaté Cirkus Cirkör

Výstava nizozemské produkce se přemístila do Muzea světové kultury ve švédském Göteborgu a byla obohacena o řadu nových exponátů s přispěním Švédského přírodovědného muzea. Slavnostní otevření proběhlo 10. února 2018 a jeho součástí byla krátká performance švédského novocirkusového souboru Cirkus Cirkör.

Recenze – Under: Zataženo, místy silný vítr 

Výkon trojice akrobatů se nesl v duchu
létání – ladnost a přesnost skoků na houpací plošině zaujala dospělého i dětského diváka. Pak se již ovšem veškerá pozornost přesunula do podzemních prostor, kde se výstava nachází.

Na první pohled vás pravděpodobně zaujme lehké přítmí. To je zapříčiněné především charakterem exponátů, křehké peří ztrácí na světle barevnost a snadněji podléhá zkáze. Proto je také nutné, abyste v případě fotografování nepoužívali blesk. Jinak však můžete fotit bez omezení.

Výstava je vhodná pro celou rodinu a může být naučná pro všechny generace. Kromě švédštiny najdete veškeré popisky také v angličtině. Vaše oko bude v každém případě uspokojeno i bez znalosti cizího jazyka. V ideálním případě sáhněte po jednom z papírových průvodců, který je dostupný zdarma a může být milou vzpomínkou.

Celkem devět stanovišť, která odlišují závěsné kruhové obruče, se zaměřují na růzé funkce ptačího peří ve světových kulturách. Umně přechází z minulosti do přítomnosti a vysvětlují, jakou úlohu peří plní a jak se proměňuje v čase. Skleněné vitríny s exponáty doprovází fotografické materiály na zdech a závěsné předměty. Celkový zážitek doplňují velkoplošné projekce a krátké ilustrační videosloty, které produkují audio ve sluchátkách. Videa spojuje jejich osobitý vizuální styl kombinující fotografii s kreslenou animací a textovými vysvětlivkami.

Pírka spatříte v nekonečném množství podob a barevností.  Dozvíte se, jakou úlohu plní v rámci iniciačních rituálů a důležitých kmenových událostí, pírka jakých ptáků se užívají ve vysoké krejčovině, nebo proč značí vysoké postavení ve společnosti.

Střet kultur
Jedním z opakujících se motivů charakterizujících výstavu je kolize kultur s důrazem na jejich různorodost a nutnost vzájemného respektu. Pozitivní vlivy mohou být spatřeny ve výměně materiálů k výrobě ozdobných a rituálních předmětů. Takovým příkladem může být ozdoba hlavy, na níž bylo peří nahrazeno plastovými slámkami. Naopak negativní konotace pocítíme v příkladech neuváženého užívání symbolů určité kultury, zvláště pokud sama zápasí o sebezachování (jako třeba v případě indiánských kmenů). Uvidíte peří jako součást politického aktivismu, sportovních klání, kmenových shromáždění a módních přehlídek.

Z dílny švédského umělce Tima Mårtensona

Vzletná móda
Peří bylo součástí oděvů domorodých kmenů i renesančních aristokratických kruhů. Zájem o ně trvá doposud, zvláště u světově známých domů vysoké módy. Najdete zde práce celosvětově proslulého modisty Stephena Jonese či návrháře Jeana Paula Gaultiera. Autoři projektu si rovněž kladli otázku, jak peří nahradit alternativními materiály. Zaznamenáte přechod návrhářů z peří divokého ptactva na chovné. Odhalíte také, jak se vyrábí klasické boa šály, které jsou častým doplňkem nejen karnevalových průvodů.

Není peří bez ptáků
Přestože se návštěvníci pohybují prostorem velice intuitivně, osobně bych doporučila, abyste navštívili centrální a největší stanoviště výstavy až nakonec. Oproti ostatním se tohle uzavírá a zahaluje do tmy. Zatímco dosud jste mohli obdivovat barvy, pestrost a různorodost exponátů, najednou se ocitnete v prostoru odlišném. O to víc vyniká jeho apelativní ráz, totiž že k zisku peří člověk nezbytně potřebuje ptáky. Zdejší informační tabule upozorňují na důležitost humánního zacházení s ptactvem a připomínají historii této problematiky. A zatímco čtete popisné tabule, obklopuje vás obrovská ptačí voliéra s desítkami vycpaných ptáků, z nichž už mnozí vyhynuli.

Příklad z díla belgické umělkyně Florence Coenraets, jež se inspiruje motivy oděvů asijských kmenů

Zpoza pestrobarevných exemplářů návštěvník pociťuje výzvu – k diskusi, respektu, pochopení. Muzeum světových kultur se prezentuje jako místo malých a velkých otázek a přirozené místo setkávání. Zastihne-li vás při návštěvě města nepříjemné počasí nebo máte zálibu v objevování kultur a jejich zvyklostí, na výstavu Feathers určitě zajděte. Exhibice potrvá do 19. srpna a následně se přesune do Stockholmu.

 

výstava FEATHERS @ Göteborg, Švédsko