Již po páté se konal Whisky Life! Prague, festival zaměřený na whisky nejen z nejznámějších proveniencí, mezi něž patří Skotsko a Irsko, ale také z Japonska, Ameriky či Česka. I letos probíhal festival první listopadový víkend v historické budově Novoměstské radnice na Karlově náměstí.

Oproti minulému roku došlo k dalšímu rozšíření prostor. Takzvaný Mázhaus, nacházející se hned naproti vstupu do radnice, patřil společnosti Rémy Cointreau. Vedle klasického degustačního baru se tu nacházel i koktejlový bar, u kterého jsme naši pouť započali. Kromě toho zde probíhaly semináře na párování whisky a sushi s Václavem Routem a Petrem Lambertem.

Přes Mázhaus jste mohli také zamířit do Šatlavy či Konšelského salonku, kde probíhaly další masterclasses, například se Zdeňkem Kortišem, Janem Kuchařem, Janem Branišem či již zmíněným Václavem Routem. Nechybělo však ani několik zahraničních hostů.

To hlavní se pak odehrávalo ve Velkém sále, kde bylo zastoupeno nejvíce společností. Mezi nejznámější se řadí Jan Becher Pernod Ricard, kde jsme mohli obdivovat Chivas Icon, láhev v hodnotě 80 000 korun, jež není sice žádnou novinkou, ale přesto v nás vyvolává toužebné povzdechy.

Kromě Chivas Regal 18y a Strathisla, jemnějších whisky na rozjezd, jsme zde ochutnali i letošní novinku palírny Glenlivet, Glenlivet Cipher. Whisky se ukrývá v designové černé láhvi, jež obsahuje šifru napovídající, jaký chuťový profil se v ní ukrývá. Master distiller Alan Winchester po nějaké době do světa pustil i pár informací z výroby, i bez luštění dnes tedy víme, že tato whisky zrála částečně v nových sudech, částečně v sudech po sherry.

Whisky se nefiltruje zastudena ani není dobarvována karamelem. Ačkoli má 48 % alkoholu, chutí se řadí mezi jemnější whisky s příjemným zakončením.

Jemnější whisky jsme vyzkoušeli i u Bartidy, kde jsme začali japonskou whisky Akashi. Poté jsme se pomyslně přesunuli do Irska a ochutnali whiskey Flaming Pig. Příběh této whiskey začíná roku 1875, kdy jednu z dublinských palíren zachvátil požár. Vedle ní se nacházel i vepřín, kam se oheň záhy rozšířil.

Hořící vepři svým kvičením způsobili rozruch, zalarmovali obyvatelstvo a zabránili větším škodám. Společnost Malone‘s Whisky Co. se těmito událostmi inspirovala, a tak v roce 2014 vznikla whiskey Flaming Pig. Blendovaná whiskey o stáří 4-10 let zraje v sudech po bourbonu a v chuti je jemná a nasládlá po tropickém ovoci a vanilce. Novinku v portfoliu Bartidy tvoří whisky Macallan, my ochutnali Macallan 12y Double Cask.

Ta zraje v kombinaci sudů ze dřeva amerického a evropského dubu, přičemž v obou již zrálo sherry. Bylo však pomalu potřeba přiostřit, proto jsme se přesunuli ke stánku společnosti Moët Hennessy, kde jsme vyzkoušeli další letošní novinku, Glenmorangie Astar, jejíž komplexnost a chuťová vyrovnanost nás příjemně překvapila. Pak už jsme ale přešli k mému oblíbenému Ardbegu, konkrétně Uigeadail, jehož nakouřená chuť mi lahodí.

Než jsme přistoupili k samotnému zlatému hřebu pátečního večera a s ním spojené whisky degustace, nemohli jsme minout další koktejl bar, tentokrát pod hlavičkou Bugsy‘s, a ochutnat ještě například Johnnie Walker Gold Label Reserve, Bowmore Sherry Cask 9y či Hammer Head 25y, o jejíž skvělé chuti vám ani nebudu vyprávět.

Opomenout nesmíme, byť jsme neochutnali, také české zástupce ve světě whisky v podobě whisky Gold Cock (Rudolf Jelínek) či Trebitsch (Česká wisky). Zaujal nás také nový český projekt DramRoom, jehož prostřednictvím si můžete zakoupit degustační sady s pěti vzorky různých destilátů, především pak whisky. Naším favoritem se stala sada Discontinued bottlings, tedy se vzorky whisky, jejichž edice byly značně limitované a již se nevyrábí, případně jde o ukončená stáčení.

Autoři projektu pak za svou nejoblíbenější sadu považují Tales of the Port maturation, tedy vzorky whisky, jež zrály v sudech po portském. Ideální dárek k Vánocům, nemyslíte?

Svou degustaci jsme zakončili opět v Mázhausu u Rémy Cointreau, kde jsme si dali Octomore. Proč jsme si ji nedali hned na začátku? Protože po této whisky bychom si nic dalšího už nevychutnali. Octomore platí za nejvíce nakouřenou whisky na světě, letos byla dokonce vydána edice Octomore 08.3, jež má rekordních 309 ppm, což už je opravdu rašelinový kousek.

Pro někoho možná řízné zakončení, pro nás však příjemné, neboť právě whisky z Islay patří mezi naše favority. Svět whisky je nicméně rozmanitý a chuťově pestrý, těšíme se proto, jaké novinky palírny chystají na příští rok a nač se můžeme těšit o příštím ročníku Whisky Life! Prague.

Fotogalerie  ↓↓↓   Autor: Jan Líbal

WHISKY LIFE! PRAGUE 2017