Léto ještě ani neskončilo, ale s Hostem se už teď můžete propadnout do podzimní depky. Knihy, které vám tentokrát doporučíme, nejsou zrovna dvakrát veselé a radostné, o to hlouběji pod kůži se vám však jejich příběhy zavrtají. Navíc se na tomto výběru krásně ukazuje, že tísnivou atmosféru jde vyvolat nejen v románu, ale i básnické sbírce, souboru povídek či akčním sci-fi.

 

Luděk Marks – Po hadí kůži

Básník Luděk Marks (1963) patří k druhé vlně českého undergroundu a je spojen s proudem české dekadence. Doposud vydal (nepočítáme-li samizdat) jedinou sbírku, Stín svícnu v roce 1994. Letos vydal druhou, Po hadí kůži. Ne náhodou vám jeho básně budou připomínat jiného českého dekadentního a undergroundového básníka, J. H. Krchovského. Stylově jsou si opravdu blízcí. Nenechte se však mýlit, Po hadí kůži není sbírka nových Marksových básní, jde spíše o ucelený pohled na jeho tvorbu. Opakují se proto některé již vydané básně. Přesto se, podle Martina Machovce, který sepsal doslov, nejedná o kompletní soubor textů, které autor kdy napsal. Vlastně je to pouhý zlomek.

Marksovy básně jsou určitou zpovědí, ve verších se promítá mnoho osobních vzpomínek, jež nejsou příjemné a určují tak temný a depresivní ráz sbírky. V Epickém záznamu mementa mori často myslí na svou bývalou partnerku: „má krásná dívko / kterás mi dala / překrásnou dceru / co asi děláš / kdo tě teď hladí / koho máš ráda / na molitanu / kdo si teď na něm / kazí svá záda.“ Marks byl v souvislosti s demonstracemi na Václavském náměstí v lednu 1989 a s činností v samizdatu a v duchovním hnutí České děti trestně stíhán. Jeho dojmy z této demonstrace se odráží v další básni, Vzpomínce na leden 1989, zní: „V tom lednu jsem byl poprvé / po tváři celý od krve. / U všetatského přejezdu mou holku fízl měl / chtěl abych po ráně pěstí na všechno zapomněl.“

Ve srovnání s Krchovským jsou Marksovy básně osobnější, obsahují konkrétní vzpomínky na konkrétní situace z autorova života. To jim však neubírá nic na jejich syrovosti, dekadenci a možná i absurditě.
Knihu zakoupíte za 169 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.

Patrick Declerck – Běsi, co mě sužují

Filosof, antropolog, psychoanalytik a spisovatel, to vše se skrývá v osobě tohoto Belgičana. Jeho rodinná anamnéza – babička byla hysterička a ani otec na tom nebyl psychicky nejlépe – jej předurčila k návštěvám psychologa. Důsledkem bylo, že se o psychoanalýzu začal zajímat i on sám. A psaní? „Nakonec, abych si to vyřídil s ubíhajícím časem a zvítězil nad svými obsedantními zábranami, jsem se přinutil, po vlastní psychoanalýze a díky ní, ke psaní. Psát všemu navzdory,“ dozvídáme se z anotace.

A to nám stačí k tomu, abychom pochopili, že Běsi, co mě sužují budou osobní výpovědí spíše deníkového formátu. A také ano. Niterné, intimní vzpomínky na vlastní mládí, život i pacienty ve mně vyvolal pocit, že čtu něco, do čeho bych nahlížet neměla, že mi to nepřísluší. A přesto nikoli, Declerck opravdu tyto své nedatované a chronologicky neřazené úvahy vydal veřejně, takže kromě něj se s nimi musí vyrovnat i tisíce čtenářů po celém světě. Když popisuje sexuální zneužívání některých pacientů, cítím se nepatřičně, jako voyeur, jenž nahlíží do složky pacienta ve chvíli, kdy se lékař na okamžik otočí zády.

Jen tak v rychlosti po očku nakouknout. Pocit umocňuje i fakt, že se jednotlivé kapitoly, či lépe řečeno zápisy, sestávají z několika stránek. Jsme vrženi do vzpomínky a zase rychle vytaženi, aniž bychom přesně zjistili co, kdo a proč. Ne pro čtenáře, ale vskutku sám pro sebe coby určitou formu sezení, autor tuto knihu sepsal. I tak se ale najde dost zvědavců, kteří aspoň přes stránky rádi nahlédnou do hlavy psychoanalytika.
Knihu zakoupíte za 237 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.

Ivana Myšková – Bílá zvířata jsou velmi často hluchá

Pokud bych si z této várky tipů měla vybrat pomyslného vítěze, stala by se jím určitě Ivana Myšková s tímto souborem povídek. Nedá se říci, že by její povídky byly vyloženě negativní a depresivní. Lépe je vystihne, když řeknu, že jsou tísnivé. Vlastně mi to trochu připomíná Kafku. Tíseň se do jednotlivých povídek vkrádá plíživě, člověk si ji ani neuvědomí, dokud ho nechytne přímo za srdce a nesevře jej.

Proto se nenechte zmást, když se vám bude zdát, že některá nezačíná zas tak tragicky. Když už si myslíte, že tahle dopadne dobře, otočíte stránku a bum! Tady to máte – zavraždění, Francouz beroucí si váš život, s osudem smířená žena. Všechny postavy budí lítost, i když je otázkou, zda si ji zaslouží.

Kniha obsahuje jedenáct povídek, všechny jsou napsány vzletně, sofistikovaně a vytříbeným jazykem, s nímž si autorka občas ráda pohraje. Díky designové obálce Martina T. Peciny vám kniha neudělá ostudu v knihovně nejen svým obsahem, ale ani formou.
Knihu zakoupíte za 229 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.

Pavel Bareš – Projekt Kronos

Rok 2052 z pohledu dneška není zase tak vzdálená budoucnost, přesto svět, který nám autor nabízí, je proměněn k nepoznání. Války jej zdevastovaly a z veškeré civilizace zbývá jen pár posledních ostrůvků. Jedním z nich je i Attiona. Město, jež musí růst do výšky, protože rozšiřovat se do šířky kvůli radiaci nejde. Proto vznikla Plošina, nová čtvrť pro nóbl lidi. A chudáci v Downtownu pod plošinou, kam slunce nesvítí, si můžou klidně chcípnout. Což taky dělají.
Nelegální projekt Kronos vedený panem C, školák Jason Blake, sirotek Luco, bývalý voják Bill Metthews a tajemný Gasz, opravdu zábavný člověk. Co tito všichni mají společného? Zpočátku samozřejmě nic, ale jak se příběh vyvíjí, proplétají se i osudy hrdinů.

Přestože je Projekt Kronos rozsáhlejším dílem s téměř šesti sty stranami, rádi se s ním budete tahat a číst jej i ve veřejné dopravě cestou do školy či práce. Pavel Bareš totiž děj vede mistrně kupředu jako zkušený námořník svou loď do přístavu, který nikdy nenarazí na mělčinu. Překvapivé, vzhledem k tomu, že se jedná o literární debut, i vzhledem k samotnému rozsahu. Doufejme tak, že se nejednalo o štěstí začátečníka a že se Pavel Bareš stane v budoucnu pojmem v české sci-fi a fantasy literatuře.
Knihu zakoupíte za 314 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.

Eugen Liška jr. – Stvoření

Young adult tak trochu jinak. Na prvních stránkách se setkáváme s desetiletým Čmelákem a prozkoumáváme okolí jeho očima. A nepotkáváme žádné milé postavy. Věčně ožralí, retardovaní či jinak postižení sousedé nám ukazují sídliště, které je Čmelákovým domovem, v tom nejhorším světle. V jeho rodině to není o moc lepší, od odchodu sestry zde panuje prazvláštní atmosféra. Ani ve škole to nemá Čmelák snadné, vzhledem k třídnímu, který rád rozdává výchovné facky. Než nějaké dobrodružství očekáváme spíš psychologický román o tom, jak zkurvené dětství může zkurvit celý život.

A ono přitom ne. Jednoho dne je Čmelák vyslán do sklepa a cosi tam objeví. I přes zákaz rodičů se do sklepa vydá znovu sám, aby svůj objev detailněji prozkoumal. Tady přichází ona dobrodružství v nejtypičtější podobě – Čmeláka, který nemá žádné kamarády, náhle pojí přátelství se starým jezevčíkem a pro oba získá život náhle nový smysl. Ale zase je tu všechno trochu jinak. Jezevčík živící se lidským masem zanechá na patře hororovou pachuť a nelze nevzpomenout Cuja Stephena Kinga. Zde však hlavní hrdina před krvelačným zvířetem neuniká, ale stává se jeho spojence.
Knihu zakoupíte za 229 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.