Laboratorio, škola vaření Riccarda Lucqueho, nabízí pestrý výběr kuchařských kursů. Ať už chcete proniknout do tajů asijské kuchyně, naučit se zpracovávat plody moře nebo objevit nové recepty z jehněčího či hovězího masa, místní lektoři jsou tu pro vás. Mezi nejnovější kursy patří Ladies with cocktails in the kitchen, kde nejde jen o to dobře se otáčet kolem plotny. Dámy nahlédnou i pod pokličku barmanského řemesla.

Po úspěchu kursu Men in the kitchen (psali jsme zde) se rozhodli lektoři Martin Kortus a Petr Kymla připravit i variantu pro dámy. Ryze dámská jízda zahrnuje čtyři chody napárované se čtyřmi výtečnými koktejly, které se účastnice kursu naučí i míchat.

Na úvod nás Petr Kymla, Reserve Brand Ambassador společnosti Ultra Premium Brands, přivítal welcome drinkem. Grepovo-malinový Gin & Tonic nás naladil a navnadil na chutě příští a po krátkém představení toho, co nás ten večer čeká, jsme se hned spolu s šéfkuchařem Martinem Kortusem vrhli na první chod.

Tím byl lososový tatarák s avokádovou espumou a celerovými chipsy. Kromě postupu přípravy pokrmu nám Martin Kortus předal i další rady. Například jak vybírat rybu a avokádo, proč použít plocholistou petržel místo kudrnky, nebo že maso na tatarák je lepší ručně nakrájet na malé kousky, než jej naškrabat či namlet. Jelikož tartar z lososa neobsahoval nic víc než lososa, šalotku, trochu kopru, olivový olej a sůl a pepř, ukázal se být vskutku snadným receptem.

Espumu, neboli pěnu, jsme připravovali ve šlehačkové láhvi, která vedle tataráku pak z pěny vytvoří hezké „hvězdičky“. Jen si musíte dát pozor a avokádo rozmixovat opravdu do hladka. V opačném případě vám hrudky trysku ucpou. Smažené celerové chipsy už jen doplní celkovou chuť předkrmu. Koktejl, který se k tomuto pokrmu podával, byla klasická Margarita, na niž vám bude stačit tequila, šťáva z limety a likér Grand Marnier.

Druhým chodem byla polární treska s bramborovým pyré. Recept s jednoduchým postupem opět doprovázely tipy Martina Kortuse, jak si přípravu usnadnit, případně jak postupovat, aby byla ryba s bramborovou kaší, vcelku všední pokrm, ještě lepší než obvykle.

Nadýchané bramborové pyré a osmaženou rybu jsme před podáváním zastříkli tekutým kouřem, který jinak celkem nevýrazné rybě dodal nový chuťový rozměr. Do páru šla se Skye Sourem, koktejlem na bázi nakouřené whisky Talisker. Osobně jsem zastáncem silnějších a nakouřených whisky, koktejl jsem si tedy vychutnala i samotný. Pro přítomné dámy byl však moc silný a výrazný. Daly si proto jen pár doušků spolu s jídlem.

Hřebem večera byly jehněčí kotletky v bylinkové krustě s cuketovým pyré a česnekovým konfitem. Největší údiv kolem stolu proběhl, když Martin Kortus začal připravovat strouhanku na krustu. Z čerstvých rohlíků. Pokud máte doma pořádný robot, podaří se vám to. Spolu s česnekem a bylinkami vznikla zářivě zelená směs, v níž jsme obalili naše jehněčí hřebínky a dali je péct.

Mezitím jsme si připravili cuketové pyré a vyslechli si další rady. Již tak vím, jak uchovat nadbytečné množství bylinek, když recept vyžaduje jen jedinou snítku. Rosemary Gimlet, který tento chod doprovázel, se stal pomyslným vítězem celého večera. Jednoduchý koktejl z ginu a limetového cordialu byl svěží, lehce kyselý a perfektně doplňoval chuť jehněčího.

Na závěr nás čekala už jen sladká tečka v podobě chocolate mousse s oříšky, nadrcenými sušenkami a kakaovými boby. Tekutý dezert představoval sicilský likér Averna v podobě svého perfect serve – se šalvějí, mátou a pomerančovou kůrou.

Příjemné odpoledne u plotny ukázalo, že ani zdánlivě náročných receptur není třeba se bát a že existuje spousta fíglů, jak pokrm vylepšit a jak si jeho přípravu usnadnit. A že se sklenkou něčeho dobrého v ruce jde všechno mnohem líp.