Dnešní společnost hodně plýtvá jídlem. To je špatné nejen pro peněženku, ale i pro planetu. Pokud tedy chcete alespoň trochu ušetřit a nevyhazovat tolik potravin, přečtěte si tento článek. Proti předčasnému vyhazování potravin vám totiž může pomoct i pouhé správné uskladnění potravin. Mnohdy stačí udělat drobnost navíc a jídlo vám vydrží déle, nebo bude mít díky vhodnějším podmínkám lepší chuť.

 

Ovoce

Drobné bobuloviny, jako jsou borůvky, maliny, jahody a podobně, propláchněte roztokem ocet:voda s ředěním 1:10. To pomůže odstranit případné zárodky plísně.
Jablka uchovávejte v samostatném igelitovém sáčku a v lednici, vydrží tak déle šťavnatá.
U banánů se říká, že prý pomáhá obalit stonky kouskem potravinové fólie. Neměli byste je však skladovat v lednici, kde rychleji zčernají. Stejně tak ani další exotické ovoce jako mango či ananas do lednice nepatří.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com (Wikimedia Commons)

Zelenina

Rajčata neuchovávejte v lednici, jak je u nás mnohdy zvykem. Vlivem chladu totiž mizí chuť. Nejlépe jim je v suchu a tmě. Pokud je potřeba je nechat dozrát, nechte je třeba v misce na kuchyňské lince.
Avokádo také hned nedávejte do lednice, ale nechte ho na lince, pokud chcete, aby ještě dozrálo. V lednici ho skladujte jen jakmile je zralé, či již načnuté. Rozkrojené avokádo pokapejte citronem, zabalte do fólie a dejte do lednice.
Česnek i cibuli nechte v pokojové teplotě ve tmě, s přístupem vzduchu, aby nedocházelo ke klíčení.

Brambory taktéž nechte ve tmě, při pokojové teplotě, na vzduchu, aby nezačaly klíčit. U brambor je obzvlášť důležité nedávat je do chladu, protože v takových podmínkách se bramborový škrob mění na cukry a brambory pak nechutnají dobře.
Okurky jsou také jedna z potravin, kterým pobyt v lednici škodí. Chlad je může poškodit a rychleji se pak kazí. Lépe je jim opět na lince, jen je nedávejte v igelitu z obchodu na přímé slunce, aby se nezapařily.

Mrkev je citlivá na vlhkost, před uložením do lednice ji zkontrolujte, obzvlášť pokud ji kupujete v igelitových sáčcích, ve kterých se může zapařit. Pokud je vlhká, nechte ji nejprve oschnout na vzduchu. Důležité je také odstranit případné lístky. Mrkev s nimi sice vypadá pěkně, listy ale z mrkve sají vodu, kvůli čemuž pak není křupavá a šťavnatá. Podle některých zdrojů je také možné uchovávat mrkev v lednici v misce s vodou, díky čemuž nevyschne. Vodu je pak samozřejmě potřeba občas vyměnit.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com (Wikimedia Commons)

Mléčné výrobky a vejce

Mléčné výrobky obecně jsou poměrně nenáročné. Pokud je budete uchovávat v ledničce při teplotách 2-8 °C, nebude s nimi problém.
Sýr je nejlepší zabalit do voskovaného papíru, ne do igelitu. V tom se může zapařit.
Vejcím je nejlépe uprostřed lednice, kde je chladněji, ne ve dvířkách. Výrobci ledniček sice často nabádají k jejich skladování ve dvířkách tím, že do nich umisťují přihrádky na vejce, není to pro ně ale vhodné místo, protože dvířka jsou nejteplejší částí lednice, navíc zde není kvůli jejich otevírání stálá teplota. Vejce se tak rychle orosí a hrozí, že je poškodí plísně. Můžete je uchovávat i ve spíži, pokud teplota nepřesáhne 18 °C. V případě nutnosti je možné je i zamrazit, když oddělíte žloutek od bílku.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com (Wikimedia Commons)

Pečivo

Na chléb je nejlepší chlebník, když ho ale nemáte, dejte chléb do igelitového sáčku s papírovým ubrouskem, který pohltí vlhkost a chléb díky tomu nezplesniví tak rychle. Určitě ho nenechávejte pouze uzavřený v igelitu, tak se totiž může rychle zapařit a zplesnivět. Vhodné je také zabalení do lněné utěrky.
Celozrnné pečivo, jako jsou různé žitné fitness chleby, vydrží podstatně déle, pokud je skladujete v lednici a v igelitu.
Jakékoliv koláče, dorty a jiné dezerty, které uchováváte v lednici, pečlivě zakryjte potravinovou fólií. Jinak hrozí, že do sebe nasají okolní pachy z lednice.
Na klasické pečivo, jako jsou rohlíky a housky, vám mohou pomoci buď lněné a bavlněné sáčky nebo vakuové dózy.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com (Wikimedia Commons)

Ostatní

Koření nejvíc vadí světlo a teplo, proto je nevhodné uchovávat ho poblíž sporáku a v průhledných skleněných kořenkách, které jsou sice hezké, ale koření v nich rychleji přichází o aroma. Lepší je mít ho v šuplíku či ve skříňce ve tmě, kam se nedostane teplo a v pevně uzavřených nádobách, aby nevyčpělo aroma.
Čerstvé bylinky naopak do lednice dejte, a to ve sklence s trochou vody, překryjte je sáčkem nebo zabalte do vlhké (papírové) utěrky a dejte do sáčku. Drobnou vychytávkou je, že můžete bylinky nasekat a zamrazit, třeba v (olivovém) oleji.

Maso, masné výrobky a ryby ukládejte do nižších polic v lednici. Zamezíte tím i hrozbě, že by šťáva z masa mohla kapat na ostatní potraviny. Pokud tedy není maso dobře uzavřeno například v obalu z obchodu, položte ho v lednici ještě do misky či na talířek.
Těstoviny, mouku, sůl, cukr a podobné potraviny uchovávejte při pokojové teplotě a v uzavíratelných dózách. Tyto produkty totiž velmi snadno pohlcují vlhkost a pachy z okolí, proto není vhodné je jen nechat ležet v původním sáčku. Celozrnnou mouku je vhodné skladovat v lednici.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com (Wikimedia Commons)

Olivový olej je velmi citlivý na teplo a světlo. Proto je nejvhodnější kupovat olivový olej ve tmavém skle čí plechovce. Olej v čiré lahvi nebude pravděpodobně kvůli nižší ochraně před světlem tak kvalitní. Pokud chcete olej přelévat do vlastní nádoby, pořiďte si tedy nějakou, která nepropouští světlo. Před teplem ho ochráníte snadno tak, že ho nebudete nechávat poblíž sporáku či oken. Pokojová teplota mu nevadí.
Houby omyjte až před zpracováním, i když jsou od hlíny, jinak natáhnou vlhkost a rychle se zkazí. Také je lepší dát je do papírového sáčku, aby se nezapařily a nekazily se tak rychle.
Ořechy je lepší dát do lednice, pokud je nesníte v dohledné době, což zpomalí žluknutí tuků. Když máte větší zásobu vlašských a jiných ořechů, které budete zpracovávat třeba do pečení, můžou být i v mrazáku.

Bonus:

Pozor na jablka, vypouštějí látku zvanou ethen (starším názvem ethylen), která způsobuje dozrávání ostatního ovoce i zeleniny. Tuto látku vylučuje všechno zralé ovoce, ale jablka nejvíce. Proto je nedávejte dohromady s jinými potravinami, které by se mohly v jejich blízkosti zkazit. Naopak pokud chcete, aby nějaké ovoce či zelenina dozrály, dejte je dohromady s jablky, třeba i do igelitového sáčku, ve kterém se ethen zachytí. Chemikářka nám na gymnáziu vyprávěla, jak za socialismu fungovaly tzv. banánárny, kde se banány, které se dovážely nezralé, nechaly ležet s jablky, aby tak právě kvůli ethenu dozrály. Dnes se to dělá sofistikovaněji, ale pořád stejně – za pomoci ethenu. K jedné věci je ale prý ethylen z ovoce dobrý – zabraňuje klíčení brambor, proto se doporučuje skladovat jablka s bramborami.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com (Wikimedia Commons)
Kam co v lednici patří?

Horní poličky
Zde je nejstálejší teplota, zpravidla ale také vyšší. Proto je vhodné sem umístit potraviny, které nevyžadují skladování v přílišném chladu. Patří sem tedy hotová jídla a zbytky, lahůdky a bylinky.

Spodní poličky
Zde je největší chlad, proto sem patří potraviny náchylné na teplotu, jako jsou vejce, maso a také mléčné produkty. Maso ale ideálně vždy dávejte na stejné místo, abyste neriskovali, že se jiné potraviny od bakterií z masa zkazí.

Přihrádky na zeleninu
Ideální místo pro všechnu zeleninu, kterou je potřeba uchovávat v chladu. Vždy ji omyjte až před zpracováním, nikoliv při ukládání do lednice, abyste zamezili vzniku vlhkosti. Dbejte na to, abyste zde nenechali ležet nějakou opomenutou zkaženou zeleninu, kvůli které by se začal kazit celý obsah šuplíku. Hlídejte také, aby na jeho dně nebyla voda, která by také způsobila zkažení. Vzhledem k tomu, že mnoho druhů ovoce vylučuje ethen, není správné skladovat ovoce spolu se zeleninou, docházelo by totiž k jejímu rychlejšímu zkažení, případně i klíčení a vadnutí. Ovoce, které chcete uchovávat v chladu, proto dejte buď do samostatného šuplíku, nebo, pokud ho nemáte, alespoň do igelitového sáčku, který ethen zachytí.

Dvířka
Ve dvířkách lednice dochází k nejčastějším změnám teplot, hlavně kvůli otevírání lednice. Skladujte tam tedy potraviny, kterým tyto změny nevadí, jako jsou džusy, kečup, hořčice, nápoje. Právě kvůli změnám teplot sem nepatří vejce, ačkoliv většina výrobců lednic na ně do dvířek dává držátka. Ta se ale při otevření lednice ve dvířkách rychle orosí a hrozí tak například to, že se na ně chytne plíseň.